cumhur-gokova

Cumhur Gökova

(Yelken Eğitmeni)

15 Temmuz 1950 yılında Sakarya’da doğdu. Spor hayatına 10 yaşında yer jimnastiği ile başladı. 14 yaşında Türkiye ikincisi oldu. 21 yaşında yelkenli ile Kuzey Kutbu ve Leningrad’a gitti. 21-27 yaşları arasında yelkenli ile bütün dünyayı dolaştı. Tenis hocalığı, su altı fotoğrafçılığı ve kayak hocalığı da yapan Gökova yelken hocalığında karar kıldı.

CYA (Canadian Yatching Association-1908), IYT (International Yatch Training Academy-2002), RYA (Royal Yatching Association-1996), ISSA (International Sailing School Association-1908) yelken eğitmeni seminerlerine katılarak bu okulların ilk Türkiye şubelerini açtı.

2010-2012 yılları arasında Gökova adlı yarış teknesi ile ikinci dünya turunu tamamladı. Dünya turunu Mersin’de bitirdi ve civardaki 101 çocuğa ücretsiz yelken keyfini tattırdı.

TYF, YY7-001 belgesi sahibi oldu.

IYT, ISSA, TYF için YY7 belgeli eğitmen eğiticisi seçildi.

Türkiye’nin ilk paralimpik eğitmeni Hüseyin Akbulut’u yetiştirdi. Hüseyin Akbulut, Türkiye Paralimpik Yelken Şampiyonu oldu ve Türkiye’yi temsilen yurt dışında yarışmaya hak kazandı.

Kanada, Rusya, Yugoslavya, Belarus, Çin Phuket’te Gökova Yelken Akademisi şubelerini açtı ve değişik ülkelerden 17.700 amatör ve profesonel kaptan yetiştirdi.

Okulunda yetiştirdiği denizcilere, dünya turuna çıkma yetkinliği kazandırdığı gibi profesyonel Türk kaptanları da yetiştirdi. IYT Eğitmenlerini ve IYT okullarını teftiş eden müfettiş oldu.

Marmaris Uluslararası Yarışı’nın Dünyanın 7. büyük yarışı olmasında katkılarda bulundu.

Büyük Sahra’yı geçen ve Kuzey Kutbu’na giden ilk Türk olan Gökova, çok sayıda yelken eğitmeni yetiştirmiş olması nedeniyle Türk yelkenciliğinde “Hocaların Hocası” olarak anılır.