gul-baltaci

Prof. Dr. Gül Baltacı

(Fizyoterapist)

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulundan Lisans, 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı’ndan Yüksek Lisans, 1994 yılında ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim dalından Doktora derecesini almıştır.

1986-1988 yılları arasında Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında fizyoterapist, 1988-1990 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Araştırma Görevlisi, 1990-1991 arasında Salzburg-Avusturya “Institute für Sportsmedizine” de egzersiz fizyoloğu ve doktora öğrencisi, döndükten sonra 1991-1994 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Sporcu Sağlığı Ünitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 1997 yılında Doçent olmuştur.

Doçentlik sonrası 8 ay süre ile araştırmalar yapmak üzere gittiği Baylor Sports Medicine Institute Houston-Texas’ta “Fellow” olarak çalışmıştır. 2003 yılında “Profesör” unvanını almıştır. Türkiye Fizyoterapistler Derneği, American College of Sports Medicine “Fellow”, International Federation of Sports Physiotherapy kurucu ve “Yönetim Kurulu” (1999–2009) üyesi, Spor Fizyoterapistleri Derneği kurucu üyesi (1999-) ve “Başkanı”dır.

Fiziksel Aktivite, Egzersiz, Sporcu Sağlığı ve Spor Fizyoterapistliği konularında ulusal ve uluslararası indeksli dergilerde yayımlanmış 200’e yakın makalesi ve Spor Yaralanmalarında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Prensipleri, Spor Yaralanmalarında Egzersiz Tedavisi, Belinizin Anahtarı: Egzersiz, Omuz Yaralanmalarında Rehabilitasyon, Diz Yaralanmalarında Rehabilitasyon, Pilates: Eğitmenler İçin El Kitabı, Rehabilitasyon İçin Pilates, Manuel Terapi Cep Kitabı, Bantlama, Ortopedik Nöroloji ve Sporcu Sağlığı Cep Kitabı isimleri ile basılmış 13 kitabı bulunmaktadır.