Kerem Mutlu

(İş adamı)

1966 İstanbul’da doğumlu olan Kerem Mutlu, spor kariyerine yelken sporunda 9 yaşında İstanbul Yelken Kulubü sporcusu olarak adım atmıştır. Optimist ile başlayan yarış kariyeri Cadet’den 470’e birçok centerboat sınıflarında sürdürmüştür. Windsurf sınıfının çıkması ile birlikte bu sınıfta yarışan ilk sporculardan biri olmuştur. Yıllarca hem Türkiye hem de yurt dışında şampiyonluklar yaşamış; özelikle Funboard klasmanı Windsurfün öncüsü olmuştur. Türkiye’deki ilk uluslararası Windsurf eğitmenlerden biri olarak kurduğu okullarda binlerce kişiyi Windsurf sporu ile tanıştırmıştır.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Mutlu, pazarlama iletişimi sektörüne çeşitli şirketlerde uzman ve yönetici olarak çalışmıştır. 1994 ila 1998 yılları arasında Ouiksilver International bünyesinde Avrupa ve Asya’dan sorumlu Pazarlama Direktörü olarak görev yapmış, tüm board sporlarında dünya çapında organizasyonlar düzenlemiştir. Surf, windsurf, snowboard ve skate dünyasının en önemli sporcularının yönetimini üstlenmiş, global spor odaklı pazarlama iletişimi kampanyalarının yönetimini yapmıştır.

1998 yılında Türkiye’de pazarlama iletişimi dünyasında ilk kez sports marketing kategorisini kullanarak Extreme Sports Marketing şirketini kurdu. Extreme Sports Marketing ile birçok ilki Türkiye’de hayata geçiren Mutlu, ulusal ve uluslararası çok önemli spor organizasyonlarının Türkiye’de gerçekleşmesini sağlamıştır. Türkiye’de ilk kez windsurf ve yelken dünya kupaları ve olimpik sınıf dünya şampiyonasını düzenlemiştir.

Kiteboard sporunun ilk ortaya çıkış ile birlikte kiteboard konusunda çalışmalar yapan Kerem Mutlu, Türkiye’de 9 Dünya Kupası, 1 Avrupa Şampiyonası, 1 Dünya Şampiyonası düzenleyerek bu sporda dünyada en fazla global etkinlik organize eden iki organizatör arasında yer almış ve IKA (Uluslararası Kiteboard Birliği) komitelerinde görev yapmıştır. Kiteboard sporunun dünyada ve Türkiye’de gelişiminde büyük pay sahibi olmuştur.

Spor iletişimi sektörüne hizmetlerini 2005 yılında kurduğu Playmaker çatısı altında ile sürdüren Kerem Mutlu, 2005’ten bugüne spor iletişiminde gündemi oluşturan organizasyon kampanya ve çalışmalara imza atmış, global ve Türk markaların sports marketing konusunda stratejik iş ortaklığı yaptığı ajans olarak Playmaker’ın konumlanmasını sağlamıştır. Playmaker, markalarla birlikte kulüp ve federasyonların çözüm ortağı olarak çalışan sektörün lider spor ajansı olmuştur.

Nike, Vodafone, THY gibi birçok markanının yıllardır spor iletişimi danışmanlıklarını, etkinlik yönetimi ve spor kampanyalarını düzenlemiş olan Mutlu Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kayak Federasyonu, Türkiye Yelken Federasyonu ile uzun yıllar çalışmış FIS, UEFA, IKA, IWA gibi dünya federasyonlarının Türkiye’de organizatörü olmuş ve danışmanlıklarını yapmıştır. Fenerbahçe Spor Kulubü üyesi olan Mutlu, 100. yıl organizasyonlarının en büyüğü olan “Stars in Parade”ın (Yıldızlar Geçidi) tüm organizasyon sürecini yönetmiş, aynı zamanda Ülker Sports Arena’nın açılış organizasyonunu gerçekleştirmiştir.

UEFA Kupası Finali 2009 ve UEFA Super Kupa Finali 2019 saha içi organizasyonları ve seremonilerini gerçekleştiren Mutlu, Avrasya Maratonu’nun Vodafone İstanbul Maratonu markasına dönüştürülme süreci ve Maratonun markalaşma sürecinin mimarıdır.

FIS Snowboard Dünya Kupaları, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Turkish Airlines Golf Final, Kiteboard ve Sailing World Cuplar, WRC, Turkish Airlines Euroleague finalleri gibi birçok dev organizasyonun ilk kez Türkiye’de gerçekleşmesinde aktif olarak rol almış ve bu organizasyonlarda danışman organizatör iletişim ajansı olarak yönetimde bulunmuştur.

İstabul’a Plaj Kültürünü geri getiren Burc Beach’i kurup 12 yıl işleten Mutlu; İstanbul, Akyaka, Bozcada, Datça’da birçok windsurf ve yelken okulu ve kulübünün kuruculuğunu yapmış, aynı zamanda Kartalkaya ve Erciyes de Snowboard, Snowkite ve spor eğlence rekreasyon alanlarını ilk kez hayata geçirmiş isimdir.

Türkiye Yelken Federasyonu yönetiminde uzun yıllar görev yapan Kerem Mutlu; Fenerbahçe Spor Kulubü, 1907 Fenerbahçe Derneği, İstanbul Yelken Kulübü üyesi olup Oli Spor Kulübü’nün Başkanlığını ve Türk Yelken Vakfı’nın asbaşkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda yat ve kitesurf sınıflarında hâlâ yarışmakta olan aktif bir sporcudur.