Metin Akman

(Profesyonel Yönetici)

1978 doğumlu olan Metin Akman, ilk, orta ve lise öğrenimini Karadeniz Ereğli’de tamamlamıştır. 2001’de Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

9 yaşında Karadeniz Ereğli Yelken İhtisas Kulübü’nde optimist sporcusu olarak başladığı yelken sporuna windsurf ve yatçılık sınıflarında devam etmektedir.

2005’ten itibaren Ereğli Yelken İhtisas Kulübü’nün Başkanlık görevini sürdürmektedir.

Başkanlığı döneminde optimist ve laser bölge kupalarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra, Karadeniz’in ilk sörf merkezinin faaliyet göstermesi için çalışmalar yürütmüştür. Ayrıca yine bir ilki gerçekleştirerek Karadeniz’in 2011’de Pegasus Windsurf Ligi’nin finaline ev sahipliği yapmasını sağlamış, IOM sınıfının Karadeniz bölgesinde gelişmesi için Türkiye Şampiyonası ve Federasyon Kupası gibi birçok organizasyona ev sahipliği yapmıştır.

Yelken antrenörü ve profesyonel yat kaptanı olan Akman, Amatör Denizcilik Federasyonu’nda (ADF) Denetim ve Yönetim Kurullarında görev almış ve Türk denizciliğinin gelişmesi adına birçok eğitim faaliyeti ve rallilerde aktif görevler almıştır.

2004’ten beri Novartis ilaç firmasında satış tanıtım uzmanı olarak çalışan Metin Akman, evli ve 1 çocuk babasıdır.